Media Awards 2013 - Winners | Amnesty International UK

There were 11 categories in the 2013 awards, recognising newspaper, magazine, radio, TV, digital and student journalism with each judged by an independent panel.

All photos taken by Giovanna Del Sarto 

The winners of the 2013 Media Awards were announced on 12 June 2013 at a ceremony hosted by BBC News presenter Philippa Thomas at the British Film Institute in central London.

Missed all the action on the night? Catch up on Storify

Digital Innovation

Channel 4 (Anna Doble, Katie Razzall, Louise Turner, Cara Berkley) - No go Britain: A social media-led investigation into public transport for disabled people in the year of the Paralympics
 
Judges: Liz Hazleton, Sunny Hundal, Owen Jones, Jody Thompson, Mary Whittaker
 
 

Documentary

True Vision for Channel 4 (Paddy Garrick, Adrian Levy, Jezza Neumann, Cathy Scott-Clark) - Kashmir’s torture trail
 
Judges: Steven Barnett, Homa Khaleeli, James Rogan, Alison Rooper, Emma Shore
 
 

Gaby Rado Memorial Award

CNN International (Edythe McNamee) - Slavery’s last stronghold
 
Judges: Mike Blakemore, Deborah Haynes, Jon Manel, Tom Rado, Jon Snow
 
 

International Television and Radio

Panorama / BBC World TV (Jane Corbin, Tom Giles, Matthew Hill, Shad Khan) - The secret drone war
 
Judges: Mark Galloway, Phil Harding, Flora Hunter, Naresh Puri, Thomas Schultz-Jagow
 
 

Magazines - Consumer

New Statesman (Ai Weiwei, Cheng Yizhong) - Facts have blood as evidence | The virus of censorship | Meet the 50-cent party
 
Judges: Hannah Lack, Maggie Paterson, Lisa Smosarski, Emma Tucker
 
 

Magazines - Newspaper Supplements

Guardian Weekend (Eric Allison, Simon Hattenstone) - How did Neville Husband get away with the horrific abuse of teenagers in his care?
 
Judges: Hannah Lack, Maggie Paterson, Lisa Smosarski, Emma Tucker
 
 

National Newspapers 

The Times (Anthony Loyd) - We heard screaming 20 hours a day | Worse than war | Inside city of death | Millions starve as Assad plays the hunger game
 
Judges: Jamie Grierson, Helen Lewis, Maggie Paterson, Michelle Stanistreet, Joel Taylor
 
 

Nations and Regions

ITV News London (Ronke Phillips) - Witchcraft: Congo to London
 
Judges: Ian Cobain, Patrick Corrigan, Marc Mallett, Bethan Williams, Ruth Wishart
 
 

Photojournalism

Saturday Telegraph Magazine (Shannon Jensen) - A long walk
 
Judges: Stuart Freedman, Susan Glen, Maggie Paterson, Kelly Preedy, Fiona Rogers
 
 

Radio 

BBC World Service (Rebecca Kesby, Dina Newman, Bridget Harney) - Russia: Waiting for justice
 
Judges: Jane Anderson, Andrew Bailey, Mike Blakemore, Anna Doble, Ronke Phillips
 
 

Student Award

The Student, University of Edinburgh newspaper (Lauren Wilks) - Forgotten brides: Life after forced marriage
 
Judges: Vicky Baars, Daisy Baldwin, Ursula Kenny, Tracey McVeigh, Kem Sawyer, Hannah Shaw, Matthew Tennant
 
 

Television News 

Channel 4 News (Aung Zaw Min, John Sparks, Matt Jasper) - Burma’s forgotten people
 
Judges: Mark Austin, Mike Blakemore, Huw Edwards, Nevine Mabro, Tim Miller